Aktualności - szczegóły
Spotkanie z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej i Dyrekcji Regionalnych Lasów Państwowych
W dniu 18.11.2024 odbyło się spotkanie z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej i Dyrekcji Regionalnych Lasów Państwowych dotyczące współpracy i dyskusji problemów związanych z ochroną i monitorowaniem zdrowia zwierząt wolno żyjących. Istotną formą tej współpracy jest włączenie Lasów Państwowych jako partnera w projektach naukowych z możliwością wdrażania przez nie wyników analizy zagrożeń do zrównoważonej gospodarki łowieckiej w celu ochrony zwierząt wolno żyjących, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. Kompleksowe podejście do koncepcji Jedego Zdrowia wymaga współpracy różnych resortów, w tym Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Leśnicy są nie tylko istotnym elementem w monitorowaniu przyrody, ale również są w grupie ryzyka zagrożeniami środowiskowymi, w tym zoonozami.
Na spotkaniu zostały przedstawione wyniki monitoringu zagrożeń biologicznych z 2023 r. oraz założenia projektu w 2024 r. - prof. Jacek Karamon oraz badania zagrożenia chemiczne - prof. Piotr Jedziniak. Prof. Larska przedstawiła nowe zagrożenia i sposoby monitoringu u zwierząt dzikich, nie objętych programami krajowymi tj. ASF i HPAI. Dużą cześć spotkania poświeciliśmy na merytoryczne dyskusje. Na koniec odbyła się wizyta w laboratoriach PIWet-PIB.
Obecnie doskonała współpraca z LP realizowana jest w ramach dwóch projektów finansowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie decyzji nr MF/FG1.4143.3.155.2024.MF.1824 z dnia 26 czerwca 2024 r. pt.:
1. ,,Zwierzęta wolno żyjące jako rezerwuar zakaźnych i inwazyjnych czynników chorobotwórczych groźnych dla zdrowia ludzi i zwierząt gospodarskich"
2. „Zwierzęta wolno żyjące jako źródło skażeń chemicznych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów i oceny skażenia środowiska”.