BUNDESINSTITUT FÜR RISIKOBEWERTUNG
BUNDESINSTITUT FÜR RISIKOBEWERTUNG - Federal Institute for Risk Assessment (BfR, www.bfr.bund.de) - Berlin, Germany.
Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR - BUNDESINSTITUT FÜR RISIKOBEWERTUNG - Federal Institute for Risk Assessment) jest rządową instytucją naukową, która została utworzona w 2002 roku w celu wzmocnienia ochrony zdrowia konsumenta i jasnego rozdzielenia oceny ryzyka od zarządzania ryzykiem. BfR jest placówką naukową podległą Federalnemu Ministerstwu Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumenta Niemiec.
Głównym celem działalności Instytutu jest ocena ryzyka w dziedzinie ochrony zdrowia konsumenta oraz bezpieczeństwa żywności i pasz dla człowieka. Na podstawie międzynarodowo uznanych kryteriów oceny, BfR przygotowuje raporty i oceny eksperckie dotyczące bezpieczeństwa żywności, substancji i gotowych produktów. BfR jest certyfikowany zgodnie z normą DIN EN ISO 9001 dla wszystkich analiz przeprowadzanych dla biznesu. W oparciu o swoje oceny, Instytut opracowuje procedury zarządzania w celu redukcji ryzyka oraz doradza federalnym ministerstwom i innym agencjom zajmującym się zarządzaniem ryzykiem.
BfR podejmuje działania w związku ze zdarzeniami incydentalnymi (np. w przypadku skażenia mikrobiologicznego czy chemicznego), na podstawie długoterminowych planów systematycznej oceny, w ramach procedur organów publicznych, w związku z nowymi odkryciami lub koncepcjami, które wskazują na potrzebę oceny.
Instytut bierze udział w opracowywaniu aktów prawnych dotyczących ochrony zdrowia konsumentów oraz bierze udział w pracach przygotowawczych przepisów prawnych i ich wdrażaniu.
Dostarczanie informacji na temat możliwego, zidentyfikowanego i oszacowanego ryzyka, jakie żywność, substancje i produkty spożywcze mogą nieść dla konsumentów, jest statutowym zadaniem BfR. Za pomocą kompleksowej, pełnej i łatwo zrozumiałej komunikacji dotyczącej ryzyka, BfR czyni naukę zrozumiałą i przydatną dla konsumenta.
Instytut posiada dobrze rozwinięte zaplecze laboratoryjne. Do BfR należy 17 laboratoriów referencyjnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny żywności, dzielących się na dwie grupy:
• Krajowe Laboratoria Referencyjne zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 882/2004,
• pozostałe laboratoria referencyjne.
Wszystkie laboratoria BfR są akredytowane zgodnie z normą DIN EN ISO / IEC 17025.
Instytut jest podzielony na 9 różnych departamentów i zatrudnia ponad 700 pracowników o szerokim zakresie wiedzy naukowej (chemia i chemia żywności, medycyna weterynaryjna, medycyna, zdrowie publiczne, toksykologia).
Obecny budżet BfR na działalność statutową wynosi 60 milionów Euro. Ponad 6 milionów Euro jest przeznaczane na badania, w tym ok. 1,6 mln Euro na wykonywanie umów zewnętrznych i ok. 3 mln Euro z innych źródeł publicznych. Instytut realizuje ponad 50 różnych projektów finansowanych przez KE, EFSA, Niemiecką Fundację Naukową i różne niemieckie ministerstwa federalne.
BfR prowadzi współpracę naukową z międzynarodowymi instytucjami i organizacjami z innych krajów, zaangażowanymi w ochronę zdrowia konsumentów i bezpieczeństwa żywności. Instytut pełni także rolę krajowego punktu kontaktowego Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Projekt ten uzyskał finansowanie w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020 w zakresie badań i innowacji. Numer projektu - 692131.