Aktualności - szczegóły

Konferencja prasowa na temat transmisji wirusa H5N1 na koty

Zdjęcie do ogłoszenia

5 lipca br. odbyła się konferencja prasowa poświęcona transmisji wirusa H5N1 na koty, w kontekście artykułu, który ukazał się w Gazecie Wyborczej.

Konferencja została zorganizowana w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z udziałem Podsekretarza Stanu Krzysztofa Ciecióry, Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka, Prezesa Związku Polskie Mięso Witolda Choińskiego oraz Dyrektora PIWet-PIB prof. Stanisława Winiarczyka.

Minister Krzysztof Ciecióra poinformował, że informacje podane w artykule opublikowanym w Gazecie Wyborczej na temat wirusa grypy ptaków w surowym mięsie drobiowym, nie są prawdziwe. Żadne badania tego nie potwierdzają. Nie ma zagrożenia dla konsumentów.

Profesor Krzysztof Pyrć z Laboratorium Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii, na którego badania powoływali się autorzy artykułu, poinformował w przesłanym oświadczeniu, że informacje podane w artykule nie są prawdziwe. Wyniki przeprowadzonych badań nie wykazały, że koty w ostatnich tygodniach zakażają się wirusem grypy ptaków H5N1 poprzez skażone mięso pochodzące z drobiu polskiego.

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zwrócił uwagę, że tylko ta placówka, jako jedyna w Polsce, ma status laboratorium referencyjnego, akredytowanego przez europejskie laboratorium w Padwie. Zwrócił przy tym uwagę, że żadna z osób będąca posiadaczem kota zarażonego wirusem H5N1 nie zachorowała.

Główny Lekarz Weterynarii podkreślił, że do obrotu może trafić tylko zdrowe mięso. Przypomniał, że każdorazowo mięso jest badane przed- i poubojowo.

Prezes Związku Polskie Mięso apelował do przedstawicieli mediów o większą odpowiedzialność za słowo. Zwrócił uwagę, ze polski sektor drobiarski zajmuje bardzo wysoką pozycję w Europie i na świecie. Polska jest pierwszym producentem drobiu w Europie i czwartym na świecie.

 

Więcej informacji znajdą Państwo, klikając w link: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/polski-drob-jest-bezpieczny

 

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zdjęcie do ogłoszenia Zdjęcie do ogłoszenia Zdjęcie do ogłoszenia Zdjęcie do ogłoszenia Zdjęcie do ogłoszenia
Powrót